پرش به محتوا

دوربین صوتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این مقاله درباره دوربین صوتی می خوانیم.

گوش انسان در واقع دو گیرنده ی صوتی است که جهت صدا را با دقت حدودی خوبی دریافت می کند. اما بیایید یک مثال را بررسی کنیم؛ چشم انسان با دقت بسیار بالایی به پردازش تصاویر می پردازد اما بدون وجود میکروسکوپ نمیتوان میکروب ها را مشاهده کرد.

به همین ترتیب در برخی کاربردها، جهت و طیف صوت مورد نیاز است که با گوش انسان قابل شناسایی نیست. به عنوان مثال اگر بخواهید طیف صوتی 10 تا 20 کیلوهرتز را از یک جهت خاص بشنوی، دیگر گوش انسان توانایی این عمل را ندارد.

تشخیص منابع تولید نویز با دوربین صوتی

برای تشخیص منابع نویز صوتی در تولیدات صنعتی نیاز است که جهت دقیق نویز تشخیص داده شود. به عنوان مثال شرکت های سازنده ی هواپیما، متوجه وجود صداهای آزار دهنده در طول پرواز شدند که برای رفع آن از دوربین های صوتی استفاده می شود.

رفع نویز حین پرواز با دوربین صوتی

در صنایع مختلف مانند خودرو سازی ،فن، مکنده، توربین ها میتوان منابع نویز صوتی را به حداقل رساند و از تولید صدای آزار دهنده تا حد ممکن جلوگیری کرد. در تصویر زیر یک نمونه تشخیص مکان نویز با دوربین صوتی مشاهده می شود.

تشخیص مکان نویز با دوربین صوتی

تشخیص مکان صوت

فرض کنید زمانی که دو اسپیکر در حال پخش صدا هستند، تشخیص میزان صدا از هرکدام با گوش انسان به طور دقیق امکان پذیر نیست. اما با دوربین های صوتی میتوان سطح صوت، جهت و طیف آن را به خوبی پردازش کرد.

یک مثال قدیمی برای این مورد جنگ جهانی دوم است. زمانی که هنوز رادارهای الکترومغناطیس امروزی اختراع نشده بود، ارتش ها با قراردادن دستگاه هایی که صوت را به صورت جهتی دریافت می کرد، سعی داشتند از ورود هواپیماهای دشمن مطلع شوند.

در تصویر زیر، سربازی را مشاهده می کنید که مسئول تشخیص ورود هواپیماهای دشمن از روی تشخیص صوتی آنها است.

مسئول تشخیص ورود هواپیماهای دشمن از روی تشخیص صوتی

گرفتن صوت فقط از یک جهت خاص

همچنین دوربین های صوتی می توانند با تشخیص مکان قطعه ای که ایجاد نویز می کند، به کاربر مکان قطعه را اعلام کنند تا اقدامات مربوطه در این زمینه انجام پذیرد.

گرفتن صدا فقط از یک جهت خاص نیز یکی از مسائلی است که مخصوصا در صنایع مورد اهمیت قرار می گیرد. مثلا برای تفکیک صدای یک گزارشگر که در مکانی شلوغ ایستاده، دوربین صوتی یکی از بهترین گزینه ها است.

صدابرداری از مکان شلوغ با دوربین های صوتی

یک مثال عالی برای این مورد، استادیوم های فوتبال هستند که صداهای زیادی به صورت همزمان وجود دارد. با استفاده از دوربین صوتی و نرم افزارهای مربوط به آن میتوان به نحو دلخواه صدا را از هر جهتی دریافت کرد. به عنوان مثال در تصویر حجم صدای جهتی در سطح ورزشگاه مدل شده است.

در این تصویر، رنگهای گرم تر نشان دهنده ی صداهای با شدت بیشتر هستند. احتمالا در این تصویر، تماشاچیان در آن مکان خاص با یک صحنه هیجان آور روبه رو شده اند که در نتیجه حجم صدا در یک قسمت از ورزشگاه بالا رفته است.

صدابرداری از مکان شلوغ

سفارش ساخت

دوربین های صوتی در ابعاد و با کاربردهای مختلفی ساخته می شوند.

برای سفارش دوربین صوتی، می توانید از طریق واتساپ، تلگرام، ایمیل و یا تکمیل فرم سفارش با ما در ارتباط باشید.

ثبت سفارش دوربین صوتی

نام(ضروری)
فایل را اینجا رها کنید یا
انواع فایل های مجاز : jpg, pdf, png, word, zip, rar, حداکثر اندازه فایل: 256 MB.