پرش به محتوا

کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی

تجعبی ندارد که اینترنت اشیا در کشاورزی هم کاربرد داشته باشد، در حالی که با پذیرش رو به رشد اینترنت اشیا (IoT)، دستگاه های مجهز به این تکنولوژی، به همه جنبه های زندگی ما نفوذ کرده اند، از سلامت و تناسب اندام، اتوماسیون خانگی، خودرو و تدارکات گرفته تا شهرهای هوشمند و اینترنت اشیاء صنعتی.

فناوری (IoT) اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند به تصمیم گیری برای بهبود بهره وری کمک می کند. کشاورزی هوشمند مجهز به اینترنت اشیا از حسگرها و دروازه ها (gateways) برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کند.

کشاورزی در دهه‌ های گذشته شاهد تغییرات فنی متعددی بوده است که صنعتی ‌تر شده و فناوری محور شده است. با استفاده از ابزارهای مختلف کشاورزی هوشمند، کشاورزان کنترل بهتری بر روند پرورش دام و رشد محصولات به دست آورده اند و آن را قابل پیش بینی تر کرده و کارایی آن را بهبود می بخشد.

اینترنت اشیا در کشاورزی به دستگاه های تعبیه شده با حسگرها امکان می دهد از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شوند و با یکدیگر تعامل داشته باشند. دستگاه ها را می توان از راه دور کنترل و در زمان واقعی کنترل کرد و می تواند شامل هر چیزی از پمپ، سوله و تراکتور گرفته تا ایستگاه های هواشناسی و رایانه باشد.

در این مقاله به بررسی کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی و بررسی مزایای آنها می پردازیم. بنابراین، اگر به فکر سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی هوشمند هستید، یا در حال برنامه ‌ریزی برای ساخت راه‌ حلی هوشمند و دستگاهی مجهز به اینترنت اشیا برای کشاورزی هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

Agriculture technology farmer man using tablet computer analysis data and visual icon.

مزایای کشاورزی هوشمند: استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی چه تاثیرات مثبتی دارد؟

فناوری‌ ها و اینترنت اشیا پتانسیل تغییر کشاورزی را در بسیاری از جنبه ‌ها دارند. درواقع، به طور کلی 5 راه وجود دارد که استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی را می تواند آن را بهبود بخشد:

  • داده ها؛ هزاران داده ی جمع آوری شده توسط حسگرهای کشاورزی هوشمند

به عنوان مثال، شرایط آب و هوایی، کیفیت خاک، پیشرفت رشد محصول یا سلامت گاو. از این داده ها می توان برای ردیابی وضعیت کسب و کار شما به طور کلی و همچنین عملکرد کارکنان، کارایی تجهیزات و غیره استفاده کرد.

  • کنترل بهتر بر فرآیندهای داخلی و در نتیجه کاهش ریسک تولید

توانایی پیش بینی خروجی تولید به شما امکان می دهد برای توزیع و فروش بهتر محصول برنامه ریزی کنید. اگر دقیقاً بدانید چه مقدار محصول قرار است برداشت کنید، می توانید مطمئن شوید که محصول شما فروش کاملاَ می رود.

  • مدیریت هزینه و کاهش ضایعات به لطف افزایش کنترل بر تولید

به کمک دستگاه های مجهز به اینترنت اشیا در کشاورزی که کنترل بر تولید را بهبود می بخشد، با مشاهده هر گونه ناهنجاری در رشد محصول یا سلامت دام، می توانید خطرات از دست دادن محصول خود را کاهش دهید.

  • افزایش بهره وری کسب و کار از طریق اتوماسیون فرآیند

با استفاده از دستگاه های هوشمند، می توانید چندین فرآیند را در چرخه تولید خود به طور خودکار انجام دهید، به عنوان مثال. آبیاری، کود دهی یا کنترل آفات.

  • افزایش کیفیت و حجم محصولات نهایی

دستیابی به کنترل بهتر بر فرآیند تولید و حفظ استانداردهای بالاتر کیفیت محصول و ظرفیت رشد از طریق اتوماسیون.

در نتیجه همه این 5 مورد در نهایت می توانند منجر به درآمد بیشتر شوند.

technician-farmer-use-wifi-computer-control

حالا که درباره کاربردهای اینترنت اشیا در کشاورزی بیشتر مطالعه کردیم، بیاید چند محصول هوشمند در این حوزه را به شما معرفی کنیم.

  • پهپادهای هوشمند کشاورزی

شاید یکی از امیدوارکننده ترین پیشرفت های اینترنت اشیا در کشاورزی ، استفاده از پهپادهای کشاورزی در کشاورزی هوشمند باشد. پهپادها، برای جمع آوری داده های کشاورزی از هواپیماها و ماهواره ها مجهزتر هستند. جدا از قابلیت‌ های نظارتی، پهپادها می‌ توانند تعداد زیادی از وظایف را که قبلاً به نیروی انسانی نیاز داشتند، انجام دهند: کاشت محصولات، مبارزه با آفات و عفونت ‌ها، سمپاشی کشاورزی، نظارت بر محصولات و غیره.

  • اتوماسیون گلخانه با استفاده از اینترنت اشیا

به طور معمول، کشاورزان از مداخله دستی برای کنترل محیط گلخانه استفاده می کنند. استفاده از حسگرهای اینترنت اشیا آنها را قادر می سازد تا اطلاعات دقیقی را در زمان واقعی در مورد شرایط گلخانه مانند روشنایی، دما، وضعیت خاک و رطوبت به دست آورند.

اتوماسیون گلخانه با استفاده از اینترنت اشیا
  • دستگاه های هوشمند پایش شرایط آب و هوایی

احتمالاً محبوب ترین ابزارهای مجهز به اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند، ایستگاه های هواشناسی هستند که سنسورهای مختلف کشاورزی هوشمند را ترکیب می کنند. آنها داده های مختلفی را از محیط جمع آوری و ارسال می کنند. اندازه گیری های ارائه شده می تواند برای نقشه برداری از شرایط آب و هوایی، انتخاب محصولات مناسب و انجام اقدامات لازم برای بهبود ظرفیت تولید محصولات استفاده شود.

  • آبیاری هوشمند

کاهش هدر رفت آب و بهبود بازده از طریق نظارت و مدیریت آب مبتنی بر حسگر. داده‌های حسگر و تجزیه و تحلیل به کشاورزان کمک می‌کند آبیاری را مدیریت کنند تا با تقاضا مطابقت داشته باشند و منابع طبیعی را حفظ کنند. شیوه های پایدار باعث افزایش سودآوری و حفظ آب در طول زمان می شود.

اینترنت اشیا در کشاورزی بیش از این 4 حوزه ای که بیان کردیم، نفوذ کرده و به شدت در حال رشد است. اگر شما هم ایده ای برای ساخت یک دستگاه مجهز به اینترنت اشیا دارید و نیازمند تیمی متخصص برای ساخت این دستگاه هستید، می توانید روی گروه مهندسی آریادنا صنعت حساب کنید و هم اکنون پروژه خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید.

اشتراک گذاری این صفحه :