پرش به محتوا

10 مزیت اینترنت اشیا و نرم افزار مدیریت انرژی

اینترنت اشیا در مدیریت انرژی

در این مقاله درباره کاربرد اینترنت اشیا در مدیریت انرژی و نرم افزار مدیریت انرژی می خوانیم. اینترنت اشیا فرایند اتوماسیون را در صنایع مختلفی از جمله پزشکی، انرژی، کشاورزی، ارتباطات و … گسترش داده است. کاربردهای اینترنت اشیا در بخش انرژی توجه ویژه ای را از سوی مصرف کنندگان، مشاغل و حتی دولت ها به خود جلب می کند.

اینترنت اشیا در مدیریت انرژی با استفاده از سخت افزارها و نرم افزار مدیریت انرژی، جای سیستم های سنتی مدیریت انرژی را گرفته و نوید صرفه‌ جویی بی‌ سابقه، امنیت بهبود یافته و افزایش بهره‌ وری را می‌ دهند.

بیایید نحوه بهره وری از اینترنت اشیا در مدیریت انرژی را بخوانیم، به مزایای کلیدی استفاده از اینترنت اشیا در بخش انرژی و چندین راه حل موجود در این بازار نگاه کنیم.

نرم افزار مدیریت انرژی

نرم افزار مدیریت انرژی با استفاده از اینترنت اشیا

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، نرم افزار مدیریت انرژی مبتنی بر اینترنت اشیا طیف وسیعی از مزایا را برای هر بخش از زنجیره تامین برق، از جمله شرکت های برق، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان فراهم می کند.

در اینجا 10 مزیت کلیدی استفاده از فناوری اینترنت اشیا برای مدیریت و حفظ انرژی آورده شده است.

1- کاهش مصرف انرژی

منافع اقتصادی یکی از دلایل عمده ای است که شرکت ها و دولت ها در حال بررسی قابلیت های IoT برای بهره وری انرژی هستند.

نرم افزار مدیریت انرژی، نظارت بر مصرف برق در زمان واقعی و پیش‌ بینی‌ های مبتنی بر داده، به همه افراد در زنجیره تأمین کمک می‌ کند تا مخارج و سرمایه‌ گذاری را بهتر کنترل کنند و ضایعات را حذف کنند.

2- به حداقل رساندن انتشار کربن

بخش انرژی برای همگام شدن با مقررات نوظهور که عموماً با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای هدف گذاری شده اند، تغییرات عظیمی را تجربه کرده است. شرکت‌ ها به‌طور فزاینده‌ ای نرم‌ افزارهای مدیریت و مصرف انرژی مجهز به اینترنت اشیا و راه‌ حل‌ های دیگر را در عملیات خود ادغام می‌ کنند تا ردپای کربن را کاهش دهند – استفاده از منابع را بهینه کنند، تأثیرات زیست‌ محیطی را اندازه‌ گیری و تحلیل کنند و استراتژی‌ های آینده‌ گرا را تدوین کنند.

3- رعایت بهتر قوانین

شرکت‌ها نه تنها از اینترنت اشیا برای مدیریت انرژی روزمره استفاده می‌ کنند، بلکه از ابزارهای تحلیلی نیز استفاده می‌کنند تا ببینند که آیا با مقررات زیست‌ محیطی فعلی مطابقت دارند. پلتفرم‌ های مدرنی در سراسر دنیا وجود دارند که ابزارهای تحلیلی خاصی را ارائه می‌ کنند تا بتوانند نشان دهند آیا مشتریان واجد شرایط گواهینامه‌ها، طرح های تشویقی و … هستند یا خیر.

4- ادغام انرژی های تجدید ناپذیر با انرژی سبز

متخصصان در این بخش درک می کنند که گذار به سمت انرژی سبز اجتناب ناپذیر است و گام هایی را در جهت ادغام استراتژی انرژی پاک در عملیات خود برمی دارند.

استفاده از نرم افزار مدیریت انرژی همچنین زمانی اهمیت پیدا میکند که قرار باشد مدیریت شبکه انرژی به خوبی صورت گیرد.

اینکه چه زمانی بهترین زمان استفاده از انرژی ذخیره شده است، مخصوصا هوش مصنوعی طی زمان میتواند یاد بگیرد چطور بین این دو شبکه سوئیچ کند.

نرم افزار مدیریت انرژی

نرم افزار مدیریت انرژی

5- کاهش هزینه نگهداری ماشین آلات و تاسیسات

مزایای نرم افزار مدیریت انرژی برای صنعت انرژی فراوان است و فراتر از بهره وری انرژی است.

مشابه استفاده از فناوری اینترنت اشیا در تاسیسات صنعتی، حسگرها و تجزیه و تحلیل داده ها را می توان برای نظارت بر وضعیت و عملکرد ماشین آلات و تجهیزات در نیروگاه ها و شبکه های توزیع به کار برد.

بدون در نظر گرفتن پذیرش گسترده اینترنت اشیا در بخش انرژی های تجدید پذیر (میادین خورشیدی، سدها، مزارع بادی و غیره).

6- خودکارسازی فرآیندها

شرکت‌های برق، توزیع‌کنندگان برق و تولیدکنندگان میتوانند با استفاده از نرم افزار مدیریت انرژی و اتوماسیون به بهترین شکل جریان مصرف انرژی را کنترل کنند.

امروزه هوش مصنوعی نیز به کمک این نرم افزارها و اینترنت اشیا شتافته است به گونه ای که دیده میشود، یادگیری ماشین میتواند طی زمان مانند یک اپراتور کار کند.

در نهایت خودکارسازی و اتوماسیون میتواند به کاهش مصرف انرژی و تشخیص علل خرابی و پیش بینی و رفع نواقص بپردازد.

7- کاهش هزینه های عملیاتی

اتوماسیون، نیروی کار بهینه و نگهداری موثر دارایی ها با هم منجر به کاهش قابل توجه هزینه های عملیاتی می شود. تخمین زده می‌ شود که استفاده از نرم‌ افزار تحلیلی پیشرفته به تنهایی 90 درصد از زمان و تلاش صرف شده برای تجزیه و تحلیل، گزارش و محاسبه انرژی را کاهش دهد.

8- پیش بینی و برنامه ریزی مصرف انرژی

اگر یک نرم افزار مدیریت انرژی را با داده های اینترنت اشیا و الگوریتم های یادگیری ماشین جفت کنید، ابزاری برای پیش بینی مصرف انرژی در آینده دریافت خواهید کرد.

این پیش بینی ها به شرکت‌ های انرژی اجازه می‌ دهد تا یک استراتژی مبتنی بر داده برای تولید انرژی بسازند و به شرکت‌ های برق کمک کنند تا مدل‌ های قیمت‌ گذاری مبتنی بر تقاضای خود را بهبود بخشند.

در نتیجه، ذینفعان کلیدی در زنجیره تامین با استفاده از داده های اینترنت اشیا و هوش ماشینی، یک استراتژی موثر برای حفظ انرژی طراحی می کنند.

9- شناسایی خرابی ها و جلوگیری از آنها

یکی دیگر از دلایل خوب برای استفاده از الگوریتم های پیش بینی، شناسایی مسائل احتمالی در عملیات حتی قبل از وقوع آنها و انجام اقدامات پیشگیرانه به جای مقابله با آسیب واقعی است.

10 – کاهش قطعی شبکه برق

در مواردی که نمی توان یک رویکرد پیش بینی را اعمال کرد، سیستم های تحلیل هوشمند و نرم افزار مدیریت انرژی همچنان می توانند به طور گسترده  برای به حداقل رساندن آسیب و حل مشکلات مورد استفاده قرار گیرند.

کاهش مصرف انرژی اولین پیامد استفاده از این سیستم هاست و ثانیا اپراتورها با استفاده از داده‌ های ارسالی حسگرها می‌ توانند مشکل را پیدا کنند.