پرش به محتوا

کاربردهای جالب اینترنت اشیا در شهر هوشمند

اینترنت اشیا در شهر هوشمند

اینترنت اشیا امروزه در هر بخش تجاری و دولتی وجود دارد، از کاربردهای صنعتی گرفته تا خدمات اضطراری، حمل و نقل عمومی و جا به جایی، ایمنی عمومی، روشنایی شهر و دیگر کاربردهای اینترنت اشیا در شهر هوشمند.

با افزایش جمعیت و شهرنشینی در سال ‌های آینده، بسیاری از شهرها ممکن است برای مدیریت محدودیت ‌های منابع، به فناوری و شبکه ‌های پیشرفته روی بیاورند. به طور خاص، شهرها می توانند به طرزی باورنکردنی به بخشی از اینترنت اشیا (IoT) معروف به راه حل های شهر هوشمند روی بیاورند.

با توجه به پیشرفت ‌های فناوری اینترنت اشیا، شهرداری‌ ها در تلاش برای افزایش کارایی تأسیسات زیرساختی، بهبود قابلیت اطمینان و پاسخگویی خدمات اضطراری، کاهش هزینه ‌ها و موارد دیگر، روز به روز نقاط مختلف شهرها را بیشتر به هم متصل می‌ کنند و نوآوری همچنان ادامه دارد. انتظار می رود در سال‌ های آینده ایده ‌های بیشتر در زمینه ی کاربردهای اینترنت اشیا در شهر هوشمند ببینیم.

اینترنت اشیا را می توان از راه های مختلفی برای کارآمدتر کردن شهرها از جمله مدیریت ترافیک، کنترل آلودگی هوا، مدیریت زباله، ایجاد ساختمان های هوشمند، برنامه ریزی برای مقابله ی درست با بلایای طبیعی و غیره مورد استفاده قرار داد. استفاده از IoT یا فناوری اینترنت اشیا در شهر هوشمند، شهرهایی کارآمدتر و اقتصادی تر را رقم می زند.

شهر هوشمند چیست

شهر هوشمند چیست؟

شهرهای هوشمند از دستگاه‌ های متصل به IoT مانند حسگرهای متصل، چراغ ‌ها و … برای جمع ‌آوری و تجزیه و تحلیل داده ‌ها استفاده می‌کنند. سپس شهرها از این داده ها برای بهبود زیرساخت ها، خدمات عمومی و موارد دیگر استفاده می کنند.

در ادامه مطالب بیشتری درباره راهکارهای اینترنت اشیا در شهر هوشمند و نحوه ارائه سبک زندگی کارآمدتر و باکیفیت ‌تر برای ساکنان شهرهای هوشمند، می خوانیم.

 

کاربردهای اینترنت اشیا در شهر هوشمند

1- مدیریت ترافیک

بهبود ایمنی و کاهش تراکم ترافیک با وسایل نقلیه متصل و راه حل های پارک هوشمند.

حسگرها داده ‌های دریافتی را جمع‌آوری می‌کنند تا با رانندگان و سازمان های مربوطه به اشتراک بگذارند. اینترنت اشیا در شهر هوشمند می تواند هشدارهای ترافیکی را راه ‌اندازی کند و اطلاعاتی در مورد در دسترس بودن پارکینگ و بهترین مسیرها را ارائه ‌دهد.

کنترل ترافیک در شهرها بسیار مهم است، در غیر این صورت ترافیک عظیمی در مکان‌ های محبوب و پرطرفدار شکل می گیرد و خیابان‌ هایی هم کاملاً خالی وجود دارد. این به طراحی و چیدمان جاده ها نیز بستگی دارد، اما بدون شک با داشتن چراغ های راهنمایی هوشمند می توان ترافیک را به خوبی مدیریت کرد.

به عنوان مثال، چراغ های راهنمایی باید به طور خودکار با توجه به حجم ترافیک تنظیم شوند. به طوری که چراغ سبز باید در جایی که ترافیک بیشتر است، مدت زمان بیشتری داشته باشد و زمانی که خیابان ها خالی هستند، مدت زمان کوتاه تری داشته باشند.

traffic management in smart city

2- روشنایی شهر

روشنایی یکی از رایج‌ ترین نمونه‌های کاربرد اینترنت اشیا در شهر هوشمند است و امروزه بسیاری از شهرداری‌ ها برای صرفه‌ جویی در هزینه و کاهش انرژی به ارتباطات بی ‌سیم روی آورده ‌اند.

3- آلودگی هوا

راه حل های مجهز به اینترنت اشیا در شهر هوشمند می توانند آلودگی صوتی و هوا را کاهش دهند و شهرها را از نظر زیست محیطی پایدارتر کنند. حسگرها و اتصال بی سیم، برنامه ‌های شهر هوشمند را قادر می‌ سازد تا فضای سبز را برای ساکنان شهر حفظ کند.

آلودگی هوا در بسیاری از کلان شهرهایی که ذرات معلق موجود در هوا به قدری زیاد است که در درازمدت به ریه ها آسیب می زند، مشکل بزرگی است. اما اینترنت اشیا در کنار یادگیری ماشینی می تواند برای کاهش آلودگی هوا استفاده شود. این کار با جمع ‌آوری داده ‌های مربوط به آلودگی شهر با استفاده از اینترنت اشیا از منابع مختلف و سپس محاسبه پیش ‌بینی‌ های آلودگی برای مشاهده روند آلودگی و کنترل آن، امکان‌ پذیر است.

4- مدیریت آب

نیازهای مدیریت آب به اینترنت اشیا در شهر هوشمند طیف وسیعی را از تصفیه فاضلاب گرفته تا پایش آب و پروژه های احیای محیط زیست شامل می شود.

زندگی بدون آب وجود ندارد! اما آب نیز یک منبع محدود است که با سرعت نگران کننده ای در حال کاهش است. بنابراین استفاده از تکنیک های مدیریت هوشمند آب در شهرها به منظور حفظ آب برای نسل های آینده ایده خوبی است. از سنسورها می توان برای نظارت بر سطح آب، شرایط لوله، فشار مخزن و غیره در خطوط لوله و مخازن آب شهری برای مدیریت بهینه آب استفاده کرد. این ها تضمین می کنند که آب هدر نمی رود و مشکلاتی مانند نشتی لوله ها یا فشار زیاد در مخازن بدون اتلاف آب قابل حل است. همچنین می توان از سنسورها برای نظارت بر سطح آب زیرزمینی استفاده کرد تا در صورت کمبود آب زیرزمینی بتوان آن ها را دوباره پر کرد.

water management in smart city

5- مدیریت پسماند

سیستم های مدیریت پسماند در یک شهر را می توان بهینه کرد تا جمع آوری و دفع زباله کارآمدی داشته باشد که به تمیزی و بهداشت شهر کمک می کند. به هر حال، مدیریت نادرست زباله ها می تواند منجر به آلودگی خاک، هوا و آب شود و همچنین بستری برای رشد تعداد زیادی از باکتری ها فراهم کند (و همچنین بوی وحشتناک!) اما استفاده از فناوری اینترنت اشیا در شهر هوشمند با وجود حسگرهایی در سطل های زباله می تواند مفید باشد. مثلا از آن برای پیدا کردن زمان پر بودن سطل ها و دفع آن ها استفاده می شود.

مواردی که باهم خواندیم، فقط چندتا از کاربردهای بسیاری است که برای اینترنت اشیا در شهر هوشمند وجود دارد. اگر ایده ای در این حوزه دارید و یا پروژه ای دارید که برای اجرای آن نیاز به تیمی متخصص و حرفه ای دارید، می توانید روی مجموعه آریادنا صنعت حساب کنید و هم اکنون برای ثبت سفارش پروژه خود، روی لینک زیر کلیک کنید.