پرش به محتوا

کاربرد اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل

اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل

به کار گرفتن اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل ، بازده و کارآیی را بیشتر می کند. به عنوان مثال، این فناوری به شرکت های لجستیک اجازه می دهد تا ناوگان خود را مدیریت کرده و مکان خودروها را ردیابی کنند و مراقب اختلالات احتمالی باشند. حمل و نقل عمومی با ردیابی در زمان واقعی کارآمدتر می شود.

اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل موفقیت چشمگیری داشته است. اینترنت اشیا به شرکت‌ های حمل‌ و نقل کمک می‌ کند تا کارآمدترین مسیرها را ترسیم کنند و بازده سوخت را به حداکثر برسانند. همچنین به شرکت‌ های لجستیکی برای ردیابی محموله‌های خود و به استارت‌ آپ‌ های پارکینگ برای نظارت بر نقاط باز در زمان واقعی کمک می‌ کند.

پارک کردن خودروها نیز از طریق حسگرهایی آسان‌ تر می‌ شود که تعیین می‌ کنند یک نقطه در دسترس است یا خیر، و جاده‌ ها از طریق روشنایی هوشمند، تجزیه و تحلیل جریان ترافیک و کنترل خودکار علائم ترافیکی ایمن‌ تر می‌ شوند. و خود خودروها به طور فزاینده‌ ای هوشمند می‌ شوند، با ویژگی‌ های ایمنی مجهز به اینترنت اشیا و تعاملی که برای بهبود تجربه کلی رانندگی طراحی شده‌ اند.

پروژه های اینترنت اشیا در وسایل نقلیه

مزایای استفاده از اینترنت اشیا در حمل و نقل

در زیر برخی از کاربردهای اینترنت اشیا در وسایل نقلیه را ذکر کرده ایم:

مدیریت بهینه ناوبری و حمل و نقل

وقتی از اینترنت اشیا صحبت میکنیم حتی کامیون ها هم اشیا محسوب میشوند. یکی از کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل مدیریت ناوبری به صورت بهینه است. به عنوان مثال یک شرکت باربری چطور کامیون های خود را مدیریت کند که باری روی زمین نماند.

همچنین برای همه خودروها، برنامه هایی مانند ویز، نشان و بلد، چطور بهترین مسیر را به خودروها راه نشانی کنند که هم ترافیک کمتری ایجاد شود هم از تصادفات جلوگیری شود. همه موارد گفته شده شکلی از اینترنت اشیا است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است.

عوارض خودکار

پرداخت عوارض به صورت سنتی باعث ایجاد ترافیک و هدر رفتن زمان، سوخت میشود. در صورتی که یکی دیگر از کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل پرداخت عوارض به صورت خودکار است که میتواند کمک بزرگی به این صنعت و اشخاصی که پیوسته با آن درگیر هستند کند.

خودروهای خودران

خودروهایی که نیاز به رانند ندارند با چیزی غیر از اینترنت اشیا کنترل نمیشوند. دیر یا زود در کشور ما نیز این خودروها راه اندازی خواهند شد. آینده دنیا نیز آینده ای بدون راننده است. نرم افزارهای مسیریابی شروعی برای این خودروها بودند هرچند تکنولوژیهای مختلفی در ساخت این خودروهای خودران دخیل است.

امنیت حمل و نقل

همانطور که قبل از این نیز گفته شد، اینترنت اشیا با مدیریت ترافیک و هشدارهای آگاه کننده میتواند امنیت رانندگی را افزایش دهد و از تصادفات جلوگیری کند. شاید بتوان گفت بهترین کاربرد اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل همین مورد است.

به عنوان مثال در هوای بارانی، برفی و جاده لغزنده ممکن است وقوع یک تصادف منجر به تصادف های زنجیره ای شود. زمانی که در این شرایط جوی به راننده هشدار تصادف داده شود مطمعنا در کاهش سرعت و جلوگیری از تصادف موثر خواهد بود.

IoT in transportation

فناوری اینترنت اشیا در سیستم‌های راه‌ آهن برای نظارت بر سرعت قطار، جابجایی خودکار مسیرها و جلوگیری از تصادفات استفاده می‌ شود. سیستم های عوارض از آن برای تنظیم قیمت و تسهیل پرداخت بلادرنگ استفاده می کنند. این همچنین یک موهبت برای مدیریت ناوگان است – برنامه ریزی، مسیریابی، نظارت و عملکرد وسایل نقلیه یک شرکت.

اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل همچنین می‌ تواند خدمات مختلفی مانند یافتن پارکینگ، مکان‌ یابی وسایل نقلیه موجود، ناوبری، رانندگی کمکی ارائه دهد و یا حتی کارکردن خودروها را خودکار کند.

کاربردهای اینترنت اشیا در صنعت حمل و نقل بسیار فراتر از این چند مورد است و می تواند انقلاب ایجاد کند.

اگر ایده یا پروژه ای یا موضوع اینترنت اشیا IoT در هر صنعت و کاربردی از جمله حمل ونقل دارید، می توانید با خیال راحت، این پروژه را به دستان حرفه ای و متخصص مهندسین شرکت آریادنا صنعت بسپارید. برای ثبت سفارش پروژه های خود از طریق لینک زیر اقدام نمایید.