پرش به محتوا
خانه » نکات مهم هنگام خرید منبع تغذیه متغیر

نکات مهم هنگام خرید منبع تغذیه متغیر

منبع تغذیه متغیر

منبع تغذیه متغیر یک المان الکترونیکی است که برای کنترل و اندازه گیری پارامتر های مهم در تجهیزات الکترونیکی از آن استفاده می‌ شود. این منبع را مهندسین برق، تکنسین آزمایشگاه های الکترونیکی، تعمیرکارِ بردهای الکتریکی و… در آزمایش ها و پروژه های خود استفاده می کنند. وظیفه اصلی منبع تغذیه متغیر، سنجیدن مقاوت پروژه در برابر ولتاژ های مختلف است. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که منبع را به کیس مورد نظر متصل کرده با افزایش و کاهش ولتاژ ورودی به دستگاه، مقاومت دستگاه نسبت به تغییر ولتاژ در نظر گرفته شده سنجیده می شود. در این مطلب از آریادنا صنعت قصد داریم تا بیشتر در مورد این نوع منبع تغذیه توضیح دهیم.

مطلب پیشنهادی : معرفی منبع تغذیه ولتاژ بالا 

اهمیت استفاده از منبع تغذیه متغیر

با خرید منبع تغذیه متغیر می توان هر نوع باگ احتمالی در مدار را رفع کرد. باگ های احتمالی عبارت اند از محدودیت ها و از کار افتادگی ها در مدار، به دلیل افزایش یا کاهش ولتاژ و بار الکتریکی.

با بررسی و تقویت این نقاط ضعف در مدار، می توان یک مدار الکترونیکی بی نقص با کمترین میزان خرابی و آسیب به قطعات داخل مدار داشت.

دامنه تغییر ولتاژ در منبع تغذیه متغیر  

این نوع منبع تغذیه انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز می توان نوع مناسب آن را انتخاب کنید و اقدام به سفارش ساخت منبع تغذیه متغیر از طریق تماس با شرکت آریادنا داشته باشید.

مقیاس های تغییر ولتاژ بنا بر نیاز متخصصان در پروژه ها متفاوت می‌ باشد، همین امر سبب شده تا این نوع منبع تغذیه با دامنه های مختلفی از تغییر ولتاژ وجود داشته باشد. مانند منبع تغذیه متغیر جیبی یا منبع تغذیه متغیر آزمایشگاهی.

 

نمونه های کوچک و دامنه تغییر ولتاژ آن

برای مثال، در مدارهای کوچک از منبعی با دامنه تغییر ولتاژ از ۱ تا ۳ ولت استفاده می شود.

برای مدارهای تخصصی تر منبع تغذیه ای با دامنه تغییر ولتاژ از ۲۰ تا ۳۰ ولت استفاده می شود.

در مقیاس های صنعتی و تجهیزات حرفه ای که نیاز به ولتاژ ورودی بالا دارند، از منبع تغذیه با دامنه ی تغییر از ۶۰۰۰ ولت تا ۲۰،۰۰۰ ولت بهره می برند.

 

مزایا

شما می توانید با تبدیل منبع تغذیه ثابت به متغیر و جایگزین کردن آن، به جای چند منبع تغذیه با ولتاژ‌ها و آمپر‌های مختلف، تنها با داشتن یک منبع تغذیه تمام امور را کنترل کرده و به سرانجام برسانید

با استفاده از این منبع و چند منبع متفاوت در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

با توجه به سبک طراحی به کار رفته شده در این منبع، سطح ایمنی بالایی در نظر گرفته شده است. یعنی هنگام استفاده از آن‌ها می‌ توانید بدون نگرانی در مورد برق گرفتگی و یا آسیب به مدارات از آن استفاده کنید.

بخاطر اهمیت بالای اندازه ها در آزمایش و تست ها باید ولتاژ و جریان به صورت دقیق و بدون خطا روی اعداد دلخواه تنظیم کرد. یک منبع تغذیه متغیر با دقت بسیار بالا می تواند این امکان را برای شما فراهم کند.

بیشتر بخوانید : منبع تغذیه سوئیچینگ ریلی

انواع مختلف منبع تغذیه متغیر

1- چند خروجی

یکی از مدل‌ های منبع تغذیه متغیر است که خروجی آن دارای پین‌ های مختلف است. به عنوان مثال این منبع دارای یک پرامپ منفی بوده اما دارای ۱۰ پرامپ مثبت می‌ باشد که شما باید برای تغییر ولتاژ و آمپر دستگاه پرامپ مثبت را با خروجی دیگری تعویض کنید. میزان ولتاژ و آمپر خروجی بر روی دستگاه نوشته شده. این مدل به خاطر محدودیت هایی که برای کاربر ایجاد می کند، تقریبا منسوخ شده و کارایی لازم را ندارد.

2- دکمه ای

در این مدل شما به جای جابجا کردن پرامپ‌ ها/ف می‌ توانید با حرکت دادن یک دکمه از چپ به راست، ولتاژ و آمپر مورد نظر خود را تغییر دهید. ولتاژ مورد نظر روی بدنه این منبع تغذیه متغیر درج شده و شما می توانید با تنظیم کلید بر روی عدد متناسب ولتاژ مورد نظر خود را دریافت کنید.

3- آنالوگ

ولتاژ و شدت جریان در این منبع تغذیه‌ ثابت نیست و شما می‌ توانید با تنظیم آن به ولتاژ مطلوب برسید. در این دستگاه ولتاژ و آمپر دلخواه خود را می‌ توانید به وسیله پتانسیومتر های تعبیه شده در دستگاه تنظیم کنید.

لازم به ذکر است در این نمونه تنظیم کردن ولتاژ و آمپر روی یک عدد خاص و به صورت دقیق، کار ساده‌ ای نیست و باید بارها تلاش کنید تا کمترین میزان خطا را داشته باشید.

4- دیجیتال

این دستگاه دارای دو عدد صفحه نمایشگر دیجیتال است که یکی مربوط به نمایش میزان آمپر و دیگری مربوط به میزان ولتاژ می‌ باشد.

روی این دستگاه چهار دکمه وجود دارد که دو به دو برای تنظیم پارت های مثبت و منفی ولتاژ و آمپر هستند. دو کلید اول مربوط به افزایش و یا کاهش ولتاژ است و دو کلید دیگر مربوط به افزایش و کاهش میزان جریان است.

مطلب پیشنهادی : منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی

نکات مهم هنگام خرید منبع تغذیه متغیر

جنس پرامپ در منبع تغذیه متغیر

نوسان برق یکی از اصلی‌ ترین دلایل خرابی بردهای الکترونیکی است و پرامپ ها نقش مهم و اساسی در ایجاد نوسان و یا رفع آن دارند.

پس باید به کیفیت پرامپ‌ ها توجه داشته باشید، همان طور که می‌ دانید رابط بین مصرف کننده و منبع تغذیه شما همین پرامپ‌ ها هستند. اگر پرامپ‌ ها از کیفیت لازم برخوردار نباشند، احتمال ایجاد آسیب و در نهایت خرابی منبع تغذیه یا مصرف کننده بالا می‌ رود.

میزان ولتاژ و آمپر در منبع تغذیه متغیر

 همان طور که می‌دانید هر دستگاه دارای یک مینیمم و ماکسیمم ولتاژ و آمپر است که میزانی مشخص و غیر قابل تغییر می باشد.

شما با توجه به نیاز کاری خود و با توجه به مینیمم و ماکسیمم در پارامترهای ولتاژ و آمپر نوع منبع تغذیه خود را انتخاب می‌ کنید.

به عنوان مثال تمام بردهایی که تعمیر می‌ کنید ولتاژ آن‌ها تا ۱۲ ولت است، پس یک دستگاه با حداکثر توان ۱۵ ولت برای کار شما مناسب می‌ باشد.

نوع منبع تغذیه متغیر

منبع تغذیه الکتریکی انواع مختلفی دارد، پرکاربرد ترین آن ها دیجیتال و آنالوگ می ­باشد. اگر دقت در انجام کار شما بسیار مهم و ضروری است، نمونه دیجیتال منبع تغذیه مناسب ترین انتخاب برای شما خواهد بود.

مطالعه بیشتر : منبع تغذیه سوئیچینگ را بشناسیم