پرش به محتوا

نکات خیلی مهم درباره سفارش طراحی برد – قسمت اول

نکات سفارش طراحی برد

1- اولین نکته موقع سفارش طراحی برد، کاربرد مدنظر شماست.

اولین نکته که باید در سفارش طراحی برد PCB به آن توجه کنید، کاربرد برد مورد نظر شماست. حتما به خوبی می دانید که بردها می توانند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

الف- برد می تواند کاربرد مخابراتی و فرکانس بالا داشته باشد

ب- برد مدار چاپی می توانند در کاربردهای قدرتی مورد استفاده قرار گیرد

حتی بردهای مدار چاپی در کاربردهای قدرت نیز متفاوت هستند، مثلا اینکه برد چه ولتاژی را باید تحمل کند، چه جریانی را باید از خود عبور دهد، در چه توانی میخواهد کار کند.

ج- برد در کاربردهای مدار مجتمع الکترونیکی

در این کاربرد قطعات و پردازنده های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند که به ناچار طراح باید از مسیرکشی های نازک استفاده کند. اصولا این بردها خیلی شلوغ هستند.

د- استفاده از برد به عنوان آنتن

بله گاهی اوقات از بردها یا قسمتی از PCB ها به عنوان آنتن استفاده می شود. احتمال زیاد ماژول های الکترونیکی در این کاربرد را مشاهده کرده اید.

و بسیاری از کاربردهای دیگر که طبق نیاز شما تعیین می کنند که چگونه برد طراحی شود.

سوال : به نظر شما بردهای PCB که در فضاپیما مورد استفاده قرار میگیرند چه خصوصیاتی باید داشته باشند؟

 

2- طول عمر برد را در نظر بگیرید.

احتمالا در گوشی های همراه به این مسئله برخورد کرده اید که پس از گذشت چند سال، گوشی همراه شما دیگر سرعت عملکرد ابتدایی را ندارد.

البته این مسئله می تواند از موارد دیگری مانند پر شدن حافظه، استهلاک قطعات و… باشد اما یکی از موارد همین طول عمر برد PCB است.

3- هنگام سفارش طراحی برد به میزان پایداری آن توجه کنید.

مسئله دیگری است که بسیار اهمیت پیدا می کند. شاید مسئله پایداری و طول عمر برد به یکدیگر خیلی نزدیک باشند اما اشتباه نکنید، این دو تفاوت های زیادی دارند.

طول عمر برد در دراز مدت معنا پیدا می کند اما پایداری به معنای آن است که به طور مداوم چند ساعت (یا روز) می توانید از PCB استفاده کنید بدون آنکه مدار آن آسیب ببیند.

این مقاله ادامه دارد …