پرش به محتوا

نکات مهم سفارش طراحی برد مدار چاپی – قسمت چهارم

در نظر داشتن برخی نکات در سفارش طراحی برد مدار چاپی میتواند بسیار مهم باشد اما تا وقتی به مشکل جدی بر نخوریم به آن توجه نمیکنیم. یکی از نکات مهمی که شاید در نگاه اول ساده به نظر آید، شکل هندسی و ابعاد PCB است.

اولین نکته اینکه در چیدمان قطعات دقت کنید که نهایتا در هندسه برد بسیار موثر خواهد بود. یا اینکه ابتدا هندسه برد را مشخص کنید سپس به طراحی برد مدار چاپی بپردازید.

در طراحی PCB سعی کنید ارتباطات خروجی برد، مانند تغذیه، اتصالات به دستگاه های دیگر را در یک طرف برد قرار دهید. مخصوصا این مسئله زمانی اهمیت پیدا میکند که قرار است PCB در یک قالب مکانیکی قرار گیرد.

حتما توجه کرده اید که اتصال بردهایی که در کیس کامپیوتر شما قرار گرفته است، فقط از یک طرف است و مثال های زیادی که این نکته را در طراحی برد مدار چاپی تایید میکنند.

در طراحی برد مدار چاپی دقت کنید، مثلا اگر کانکتوری مانند PCI دارید، نباید در آن لبه ای که این کانکتور قرار گرفته است از قطعه دیگری استفاده کنید چرا که این لبه قرار است وارد یک اسلات در برد دیگر میشود. قطعات دیگر نباید مانع این شوند.

در تصویر به خوبی دیده میشود که اتصالات از یک طرف برد خارج شده اند و قطعات مانع ورود درگاه PCI به مادر برد نمیشوند.

چرا PCB را تیز طراحی میکنید؟! سعی کنید در طراحی برد مدار چاپی یا سفارش طراحی برد، لبه های برد را با انحنا در نظر بگیرید. این علاوه بر زیبایی و خوش دستی برد در مواردی باعث قرارگیری بهتر، از نظر مکانیکی نیز میشود. البته این مسله ممکن است در نحوه برش برد و قیمت نهایی آن نیز تاثیر بگذارد که باید در نظر گرفته شود.

نکات سفارش طراحی برد

اگر یک قاب خاص دارید که میخواهید برد در آن قرار گیرد باید در سفارش طراحی برد به این نکته اشاره داشته باشید که هندسه برد طبق شکل قاب و محدودیت های آن طراحی شود. جای پیچ ها با قاب هماهنگ باشد.

در این مواقع حتی کوچکترین بی دقتی در ابعاد PCB طراحی شده میتواند باعث خراب شدن کل کار شود.