پرش به محتوا

نکات مهم سفارش طراحی برد الکترونیکی – قسمت 3

سفارش طراحی برد الکترونیکی می تواند تمهیدات مختلفی داشته باشد. در مقالات قبل در مورد ویژگی های مختلفی که باید در برد مورد نظر قرار گیرد صحبت شد. در این مقاله نیز چند مورد دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بسته به نوع استفاده از برد میتوان آن را در سختی های مختلفی ساخت. پارامترهای مختلفی در سختی PCB موثر هستند. مانند ضخامت برد.

ضخامت بردها معمولا 1.3 میلی متر انتخاب میشود اما ضخامت های مختلف در میزان سختی برد موثر خواهد بود.

همچنین جنس برد میتواند در سختی برد موثر باشد. بردهای مدار چاپی جنس های مختلفی دارند مانند استخوانی، فایبرگلاس و… که حتما قبل از سفارش برد و ساخت مدار نهایی باید مد نظر قرار گیرد. در تصویر یک نمونه برد آلومینیومی مشاهده میگردد.

انعطاف پذیری نیز یکی از نکاتی است که ممکن است بسته به کاربرد، مورد اهمیت قرار گیرد. در برخی کاربردها نیاز است که برد بتواند خم شود. البته این نکته در سفارش طراحی برد الکترونیکی نیز نکته مهی است که زمان سفارش باید اعلام گردد.

ممکن است برایتان سوال شود که خمش برد در طراحی برد الکترونیکی چه تاثیری خواهد داشت. در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که در چنین مواردی برد PCB قابلیت خمش دارد اما قطعاتی که روی برد قرار میگیرند این قابلیت را دارا نمی باشند. لذا طراحی برد PCB باید به گونه ای باشد که مانع خمش برد نشود.

یک گزینه دیگر در انعطاف پذیری سیستم نهایی استفاده از اتصالات انعطاف پذیر در برد است. به دلایل مختلف ممکن است نیاز باشد که به جای استفاده از یک برد با ابعاد بزرگ از چندین برد با ابعاد کوچکتر استفاده گردد و در صورت نیاز جهت اتصال این بردها میتوان از اتصالات انعطاف پذیر استفاده کرد.

در سفارش طراحی برد الکترونیکی باید به این نکته نیز توجه شود و قبل از سفارش برد این محدودیت اعلام گردد.

در مقالات بعدی در مورد شرایط کاری برد صحبت خواهد شد، با ما همراه باشید.